You are currently viewing Mój pies nie potrzebuje legowiska… Czy na pewno?
dog

Mój pies nie potrzebuje legowiska… Czy na pewno?

Pies coraz częściej jest dla nas więcej niż tylko stróżem domu. Większość opiekunów traktuje psa jak członka rodziny i pozwala psu spać na sofie, fotelu lub w łóżku. Często taki pies nie ma swojego legowiska, bo według opiekunów jest ono niepotrzebne. Nie ma nic złego, w tym, żeby pies spał na sofie lub z nami w łóżku jeśli chcemy być blisko swojego psiaka. Jednak legowisko dla psa oznacza znacznie więcej niż tylko  miejsce do spania i jest naprawdę potrzebne każdemu psu. Oto dlaczego:

Bezpieczne miejsce odpoczynku

Każdy pies potrzebuje miejsca, w którym może spokojnie się wyspać, zjeść smaczki albo odpocząć po spacerze – zwłaszcza kiedy wraca brudny i mokry. Legowisko jest dla psa jego bezpieczną bazą, miejscem, w którym pies powinien być nietykalny. Dla psa bardzo ważne jest spokojny i głęboki sen. To moment, w którym regeneruje się ciało i porządkują wspomnienia. Dlatego ważne jest aby psu nie przerywać gdy śpi, co jest trudne, kiedy nasz pupil zajmie 2/3 sofy i nie mamy gdzie usiąść.

A kiedy przyjdą goście?

Pies nie ma gdzie się podziać kiedy przychodzą goście? Lub, co gorsze, goście nie mają gdzie usiąść bo pies zajmuje sofę? Często tak się dzieje, kiedy pies jest nauczony, że sofa to jego legowisko. Wówczas goście dla niego są intruzami a pies nie rozumie dlaczego nagle jest wyrzucany ze swojego „posłania”. Niektóre psy stają się zaborcze i potrafią bronić swojego miejsca na sofie, co potem prowadzi do przykrych sytuacji.

Mokra łapka

Kiedy pies wraca brudny lub mokry ze spaceru również nie zrozumie dlaczego nagle zabraniamy mu wskakiwać na jego ulubiony mebel. Kiedy pies dostaje przekąskę (np. kość albo coś do żucia), pójdzie z nim na legowisko a nie na naszą sofę

Zabieram wyrko ze sobą

Oddając psa pod opiekę do psiego hotelu lub kogoś z rodziny, zawsze powinniśmy zabierać psu jego legowisko, aby miał miejsce, w którym będzie czuł się bezpiecznie i będzie ono przepełnione zapachem jego domu, co da mu poczucie komfortu w obcym dla niego miejscu.

Ale on lubi być tam gdzie my

Nie musimy się ograniczać do jednego legowiska. Jeśli nasz pies lubi być blisko nas, można umieścić kilka legowisk w domu, blisko miejsc, w którym spędzamy najwięcej czasu.
Warto przyzwyczajać psa do swojego miejsca i dać mu ten komfort psychiczny, że ma swoją bazę, w której może się wyspać bez względu na porę dnia i ilość ludzi w domu lub opanować emocje.

Nie wiesz jak wypracować z psem komendę pójścia na swoje miejsce?  Nie wiesz jakie legowisko będzie najlepsze dla twojego psiaka? Zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz