You are currently viewing Terapia manualna, czyli masaż

Terapia manualna, czyli masaż

Masaż to jedna z najstarszych form terapii, z której korzystano już w czasach starożytnych. W świecie zwierzęcym początkowo stosowano go głównie w terapii koni, jednak wraz z rozwojem psich sportów takich jak agility, zaczęto stosować tą formę fizjoterapii również u psów.  

Jakie działanie ma masaż

Masaż poprawia krążenie krwi, powoduje lepsze natlenienie i odżywienie tkanek. Wspomaga usuwanie zbędnych produktów metabolizmu z komórek. Poprawia wydajność mięśni oraz tempo ich regeneracji. U pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi, masaż poprawia czucie głębokie poprzez symulację przewodnictwa nerwowego. W trakcie masażu w ciele pacjenta uwalniane są endorfiny i enkefaliny, które obniżają poziom stresu.

Masaż zawsze wykonywany jest w pozycji bezpiecznej dla psa, najczęściej na ziemi, zapewniając psu wygodne ułożenie na miękkim podłożu. Ważne aby masaż był wykonywany w spokojnym otoczeniu, bez rozproszeń dla zwierzęcia. W trakcie masażu powinien obecny być właściciel aby zapewnić psu maksymalny komfort psychiczny.

Rodzaje masażu

Całościowy

Jak nazwa wskazuje, pies masowany jest w całości dzięki czemu ten masaż stanowi najlepszy sposób na utrzymanie psa w dobrej kondycji i daje możliwość dokładnej kontroli stanu napięcia mięśni. Zaleca się przeprowadzać go regularnie. Masażysta dobiera  sposób wykonywania masażu oraz rodzaj stosowanych chwytów odpowiedni do masowanego obszaru oraz preferencji psa. Czas zabiegu 45-60 minut – w zależności od rozmiaru psa.

Leczniczy

Masaż leczniczy skupia się na konkretnej partii mięśni, które z różnych przyczyn są spięte i wymagają rozluźnienia.

Masaż punktów spustowych.

Punkty spustowe (ang. trigger points) powstają w mięśniach uszkodzonych lub nadużywanych. Termin ten określa środek obszaru uszkodzenia mięśnia a uciśnięcie takiego miejsca wywołuje ból promieniujący w inny region ciała. W terapii trigger points stosuje się ucisk palcem bezpośrednio na miejsce uszkodzenia mięśnia

Masaż obrzęku

Ta forma masażu pomaga zmniejszyć obrzęk poprzez uruchomienie nagromadzonego płynu. Delikatny masaż może być wykonany najwcześniej na trzecią dobę po urazie.

Sportowy

Masaż sportowy ma dwie funkcje: przed wysiłkiem rozgrzewa mięśnie przygotowując je do ćwiczeń; po wysiłku regeneruje i rozluźnia mięśnie wspomagając powrót do stanu wyjściowego i zapobiega mikrourazom. Można go również wykonywać pomiędzy startami jako międzywysiłkowy, podtrzymujący rozgrzanie mięśni. Masaże są krótkie, intensywne i bardziej energiczne. Zabiegi trwają 10-15 minut

Relaksacyjny

Celem tego masażu jest zmniejszenie stresu i rozluźnienie zwierzęcia. Może być wykonywany jako samodzielny zabieg lub wstęp do innych terapii. Masaż wymaga odpowiednich warunków – ciche otoczenie, spokój, wygodne miejsce. Po masażu pies ma chwilę na odpoczynek i wyciszenie. Zabieg trwa 10-20 minut.

Wskazania i przeciwwskazania

Wskazania:

 • Zwiększone napięcie mięśni
 • Blizny i zrosty tkanek miękkich
 • Przewlekłe choroby aparatu ruchu
 • Zaburzenia równowagi
 • Przygotowanie do wysiłku i rozluźnienie mięśni po treningu
 • Ograniczenie ruchu

Przeciwwskazania:

 • Gorączka
 • Faza ostra po urazie
 • Uszkodzenie skóry, rany
 • Choroby skóry
 • Epilepsja
 • Zerwanie mięśni
 • Łamliwość kości

Dodaj komentarz