Po co psu fizjoterapeuta?

Fizjoterapia weterynaryjna jest stosunkowo młodą, ale bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny weterynaryjnej. Psy, podobnie jak ludzie, wymagają rehabilitacji po urazach czy zabiegach chirurgicznych. Coraz więcej właścicieli decyduje się na fizjoterapię swojego pupila celem utrzymania go w dobrej kondycji lub aby wspomóc go w procesie rekonwalescencji po przebytej operacji, chorobie.

 Nie tylko chore zwierzęta potrzebują fizjoterapii.

Rehabilitacja jest konieczna po zabiegach ortopedycznych i neurologicznych, jednak z pomocy fizjoterapeuty również mogą skorzystać zdrowe psy. Podczas konsultacji, fizjoterapeuta oceni stan zdrowia psa, jego masę mięśniową, sprawdzi czy pies ma zaburzenia w postawie lub w poruszaniu się. Dobierze odpowiedni plan ćwiczeń, zabiegów lub skieruje na dodatkową diagnostykę do lekarza weterynarii. Fizjoterapeuta pomoże ci jeśli twój pies ma nadwagę, chorobę zwyrodnieniową stawów lub kręgosłupa, ciężko gojące się rany lub blizny. Współpraca z fizjoterapeutą również jest potrzebna jeśli twój pies uprawia sporty takie jak agility czy obedience. Regularne wizyty zapobiegają kontuzjom i wzmacniają kondycję psa.

 Holistyczne podejście.

Coraz bardziej popularne staje się holistyczne podejście do pacjenta a nie skupianie się  tylko na jednym konkretnym problemie. Często zaburzenia behawioralne wynikają np. z bólu a ten wynika z napięć mięśniowych. Pies staje się agresywny a przyczyną może być po prostu napięty mięsień i związany z tym dyskomfort. Niechęć do spacerów, apatia, mogą być spowodowane np. bólem stawów lub po prostu nadwagą i brakiem kondycji. Holistyczne podejście do pacjenta pozwala zająć się nim kompleksowo, dotrzeć do źródła problemu i zapewnić psu komfort psychiczny i fizyczny. Fizjoterapeuci coraz częściej w swojej ofercie mają również konsultacje behawiorystyczne, pomoc dietetyka oraz zajęcia psiego fitnessu.

 Dlaczego warto się wybrać do fizjoterapeuty?

Pies może cierpieć na schorzenia nie widoczne gołym okiem, które mają wpływ na jego samopoczucie a z czasem mogą przerodzić się w poważne schorzenie. Wizyta u fizjoterapeuty pomoże zwiększyć komfort życia psa, poprawić jego zdrowie a tym samym wydłużyć jego życie.