W związku z tym, że czerwiec ogłoszono Miesiącem Nietykalnych Psów, postanowiłam również przybliżyć wam ideę Żółtej Wstążki.
„Żółty pies” to międzynarodowe oznaczenie psa, do którego z różnych powodów nie powinniśmy się zbliżać. Początkowo psy były oznaczane żółtą wstążką przywiązaną do smyczy lub obroży. Ostatnimi czasy te oznaczenia są bardziej urozmaicone i może to być chustka lub bandana na szyi psa, zawieszka przy obroży albo, zyskujące coraz większą popularność szelki, obroża lub smycz z napisem „nie dotykać” lub „łapki przy sobie”. Wszystkie te żółte gadżety mają na celu zakomunikować, że do tego psa nie należy się zbliżać a komunikat ten kierowany jest zarówno do ludzi jak i do innych czworonogów.
Ostatnio spacerując z moim psem ubranym w szelki „nie dotykać” spotkałam się z ostrą krytyką od napotkanej osoby, która stwierdziła, że skoro agresywny pies to powinien być w kagańcu! Otóż nie, mój pies nie jest agresywny a żółte oznaczenie nie jest dedykowane tylko tym psom, które gryzą. Mój pies ma wygląd typowego słodziaka – biszkoptowy labrador z nadmiarem skóry, co dodaje ciapowatego wyglądu i czarnym noskiem. Nic tylko miziać. Niestety jest psem bo bardzo ciężkiej traumie i krzywdzie, którą wyrządził jej człowiek i teraz panicznie boi się ludzi. Choć pracujemy nad tym, żeby ja przekonać do gatunku ludzkiego, to jednak obce, zbliżające się do niej osoby powodują duży stres i dyskomfort.
Także Żółty Pies nie koniecznie musi być agresywny. Oto kilka przykładów:
- pies lękliwy, który zwyczajnie boi się ludzi lub innych psów
- pies w trakcie szkolenia
- pies po operacji lub w trakcie kwarantanny
- pies, który nie lubi innych psów i nie chce się z nimi bawić np. stary, z chorymi stawami
- pies agresywny do ludzi / innych psów*
*oczywiście, w przypadku psa agresywnego, sama żółta wstążka nie wystarczy i opiekun ma obowiązek zabezpieczyć takiego psa odpowiednio (np. kaganiec) aby nie zrobił krzywdy innym psom lub ludziom oraz przepracować jego agresywne zachowanie z pomocą specjalisty.
Główną ideą żółtej wstążki jest zapewnienie naszemu czworonogowi komfortu w trakcie spaceru i uniknięcie stresujących zarówno dla psa jak i dla właściciela sytuacji. Także widząc psa oznaczonego na żółto, uszanujmy wolę jego opiekuna. On zna swojego pupila najlepiej i wie co robi prosząc w ten sposób abyśmy uszanowali przestrzeń jego psa.